Od maski zależy więcej niż myślisz.

Dziś chyba każdy już słyszał, że DDM czyli dezynfekcja, dystans i maseczka to trio, które skutecznie uchroni nas przed infekcją, nie tylko Covid – 19.
Szereg badań naukowych przeprowadzonych w pandemii w różnych ośrodkach na świecie potwierdza to jednogłośnie. Takie wytyczne dotyczą również nas w Polsce. Generalnie wiadomo, że ten rodzaj wirusa rozprzestrzenia się drogą kropelkową, wg danych zebranych przez WHO ponad 98% zakażeń dokonuje się drogą wziewną i tam dochodzi do infekcji płuc. Tylko ok.2 % infekuje się przez błony śluzowe i rogówkę oka. Badania na personelu medycznym epidemiologa klinicznego profesora Holger Schunemanna z Uniwersytetu McMaster w Ontario, wykazały, że noszenie okularów ochronnych zmniejszy ryzyko zakażenie ta drogą o 78%.

Całkowita eliminacja ryzyka zarażenia zależy od nas samych. Jeśli w naszej codzienności zadbamy o staranną dezynfekcję powierzchni dotykanych, przedmiotów, garderoby, a przede wszystkim rąk po dotyku, to przecinamy drogę przeniesienia wirusa na twarz i oczy. Warto tutaj dodać, że staranne umycie twarzy po powrocie z pracy, ze sklepu, z miasta, po umiejętnym zdjęciu znienawidzonej maski wyeliminuje zakażenie tą droga niemal do zera. O dystansie powiedziano już wiele, jako ten bezpieczny uznano nie mniej niż 2m, ale warto przytoczyć tutaj kolejny wynik badania profesora z Ontario, mówiący o tym, że zachowanie dystansu już 1 m do osoby zakażonej zmniejsza ryzyko infekcji o 80%.

W jakim stopniu maska ochronna, broni nas przed infekcją?

Co do ochrony przed zakażeniem się drogą oddechową zabezpieczając nos i usta maseczką badacze znacznie się różnili w opiniach, ale doszli do wniosku, że bariera ochronna w postaci maski zmniejszy ryzyko zakażenia do 3,1 % !!! Większość badań była wykonywana w klinikach, przy użyciu masek medycznych o wyższych parametrach filtracji, masek które są dla ogółu trudniej dostępne, a biorąc pod uwagę ich krótkoterminową przydatność, są bardzo kosztowne.

I tutaj wracamy do dylematu jaka maska ochroni nas najlepiej ?

Na co należy zwrócić uwagę ?

Kto będzie użytkownikiem maseczki ?

Ilość wirusów, które początkują infekcję ma bezpośredni wpływ na przebieg choroby. Wirusolodzy Polscy wypowiadający się w różnych mediach, także inni z różnych kontynentów mają tu podobne spostrzeżenia. Im mniejsza podaż wirusa we wdychanym powietrzu który zakaża, tym lżejsze objawy a przebieg choroby łagodniejszy. Inaczej mówiąc przy mniejszej ilość patogenu nasz układ odpornościowy ma szansę szybciej przeciwstawić się rozwojowi infekcji i skuteczniej bronić nas w późniejszym przebiegu choroby. To jest kluczowy moment przemawiający za noszeniem maski, najlepiej dobrej maski, która jest szczelna i filtruje dokładniej. Kolejnym czynnikiem potęgującym ryzyko infekcji jest smog jesienno zimowy. Jego cząsteczki utrzymują się długo w powietrzu przenosząc skutecznie wszelkie infekcje wirusowe i bakteryjne. Badania naukowe przeprowadzone w Indiach, Stanach Zjednoczonych, w Europie we Włoszech w słynnej z rekordu zachorowań Lombardii jednoznacznie potwierdzają wyższą zachorowalność na Covid-19 ośrodkach występowania smogu, w miejscowościach położonych w kotlinach aniżeli w regionach nazwijmy „bardziej przewiewnych”, wolnych od zanieczyszczeń. I tutaj po raz kolejny jakość noszonych maseczek, ich zdolność do większej filtracji zanieczyszczeń będą miały znaczenie. Dodatkowym atutem dla osób z chorobami układu oddechowego, będzie lepsza jakość wdychanego powietrza.

Rodzaje masek – jak wybrać najskuteczniejszą

Po pierwszym szoku wiosennym spowodowanym rozwojem pandemii, kiedy brakowało środków ochrony, przede wszystkim masek ochronnych, do boju ruszyły wszystkie siły w Polsce, na świecie a przede wszystkich w Chinach, aby ten deficyt zlikwidować i solidnie zarobić.

Maska chirurgiczna

W krótkim czasie rynek został zalany różnymi maskami i dzisiaj na szczęści każdy może wejść w posiadanie maski ochronnej. Należy tutaj wyjaśnić, że maski zakrywające nos i usta są tzw półmaskami. W praktyce wszech dostępne są maski jednorazowe, zwane chirurgicznymi. Pochodzą z chińskiej produkcji ich cena waha się od 1,70 do 2,50 zł lub z polskiej, ale jest to ten sam produkt wykonany na chińskich maszynach, z chińskiego materiału. Ceny od 2,- do 5,-zł za sztukę. Jest to najpopularniejszy typ maski po który sięgają konsumenci. Magia niskiej ceny i prestiż nazwy „maska chirurgiczna” wow !!! niewątpliwie przyciąga wszystkich, których szczegóły i parametry ochronne mniej interesują. Odkąd produkt ten funkcjonuje, zawsze rolą tej maski była ochrona operowanego Pacjenta przed operującym go personelem. Przydatność takiej maski dla wszystkich chcących się ochronić przed Covid jest mierna, ale zawsze lepsza niż żadna !. Jednakowy rozmiar tych masek powoduje, że zarówno na twarzach mniejszych i większych jest mało szczelna wokół nosa, policzków i brody. Trzywarstwowa budowa filtra nic tu nie ratuje. Kształt maski powoduje, że podczas wdechu przylega do ust powodując utrudnienie przepływu powietrza przez jedynie niewielkie pole filtracyjne, nasza flora bakteryjna osadza się natychmiast na jej powierzchni. Dlatego należy ją wyrzucić po 1 godzinie. Maska taka jest najgorszym wyborem dla osób starszych, z problemami oddychania, osłabionych, astmatyków, pacjentów cierpiących na obturacyjną chorobę płuc. Niestety w polskiej praktyce maska ta używana jest często przez wiele godzin, nawet dni. Trochę to smutne.

Maska materiałowa

Kolejna grupą produktów to maski materiałowe szyte chałupniczo i produkcyjnie. Są z pewnością ładne, kolorowe, niektóre pięknie dopasowane, z nadrukiem dodają szyku i mody. Niestety większość materiałów tkanych lub dzianych posiada zbyt duże otwory aby skutecznie zatrzymać drobnoustroje.
Niewątpliwym plusem tych masek jest możliwość wielorazowego użycia po praniu i dezynfekcji. Uszycie takiej maski z 2 lub 3 warstw tylko nieznacznie poprawia jej skuteczność. Maski modowe, 1-2-warstwowe(najczęściej czarne) stretch, mocno dopasowane, najchętniej wybierane przez młodzież nie stanowią istotnej bariery ochronnej. Ich główna rola sprowadza się do gagetu, który trzeba nosić. W grupie masek materiałowych oferowane sa również maski dla aktywnych sportowo, których materiał zawiera jony srebra. Srebro działa owszem antybakteryjnie, i jest to dobra opcja higieniczna ale w świetle ostatnich doniesień nie ma żadnego wpływu na lepsza ochronę przed wirusem. Maski bawełniane w opinii Pracowni Sprzętu Układu Oddechowego Centralnego Instytutu Ochrony Pracy są mało skuteczne.

Półmaski budowlane i robocze

Kolejną grupa masek są półmaski budowlane, przeciwpyłowe. Jeśli posiadają oznaczenie FFP2 w skuteczny sposób ochronią przed infekcją. Większość z nich posiada zawór ułatwiający wydychanie powietrza pomijając powierzchnię filtracyjną. Używanie tego produktu prze osoby zarażone będzie zgubne dla innych przebywających w pobliżu. Maski te pozostawmy lepiej budowlańcom.

Półmaski medyczne

Kolejna grupa produktów to półmaski medyczne. Maski te posiadają oznaczenia FFP2 i FFP3.
Zbudowane są z materiałów 4-5 warstwowych, gwarantują filtrację na poziomie od 95 do 99%
Maski te są obszerniejsze, przykrywają całe policzki, sięgają dalej w kierunku uszu i nosa, szczelnie przylegają do twarzy, uszczelniają pod brodą. Ich budowa tworzy między ustami, nosem a maską przestrzeń powietrzną /taki wystający dziób/, która gwarantuje łatwiejsze oddychanie, maska taka gwarantuje filtrację całą powierzchnią. Najbardziej zaawansowane produkty wyposażone są dodatkowe komory filtracyjne z filtrem węglowym. Maski te są najlepszym wyborem dla osób pracujących w środowisku zwiększonego ryzyka infekcją /służba zdrowia, kasjerzy, obsługa bezpośrednia w handlu, usługach i urzędach, korzystający z komunikacji miejskiej i regularnie biorący udział w mszach świętych. Ceny półmasek medycznych oscylują w granicach od 24,- do 200,-zł

Jaka powinna być maska, która ochroni nas skutecznie ?

Maska powinna być obszerniejsza, szczelna na obwodzie i wokół nosa, wielowarstwowa.
Powinna posiadać kształt /tzw komorę kompensacyjną/ zapewniający dystans pomiędzy nosem, ustami a maską. Ten rodzaj maski być może nie jest ozdobą, ale ułatwia oddychanie seniorom, astmatykom, osobom osłabionym, z chorobami utrudniającymi oddychanie. Komora kompensacyjna zapewnia również dystans miedzy maską a ustami, zapewnia tym samym większą higienę, wydłuża czas używania maski. Korzystając z wiedzy, doświadczeń własnych, i chęci jak najlepszej ochrony przed Covid -19 wypracowaliśmy własny projekt maski, którą stale doskonaliliśmy, a która od początku pandemii skutecznie chroniła nas i Pacjentów przed infekcją. Na potrzeby własne i naszych Pacjentów stworzyliśmy manufakturę, w której szyjemy obszerne maski w trzech rozmiarach, aby móc je jak najlepiej dopasować do indywidualnych parametrów twarzy Pacjenta.

Maski 6-warstwowe

Maski są 6-warstwowe. Mimo licznych warstw, dzięki obszernej komorze kompensacyjnej oddychanie nie jest utrudnione, co umożliwia wykonywanie ćwiczeń fizycznych podczas rehabilitacji. Dla chętnych uprawiających SPORT możemy przygotować wariant 4-warstwowy, sprawdzony podczas jazdy na rowerze, czy treningu biegowym.
Nasze maski dedykujemy każdemu, ale w szczególności wszystkim tym, którzy chcą się chronić świadomie i rodzaj maski nie jest im obojętny. Koszt jednej maski 6-warstwowej to 15,-zł brutto., 4-warstwowej SPORT 13,-zł brutto.

Opakowania po 3 lub 5 szt. Maski sprzedajemy bez pośredników. Zamówienia można składać telefonicznie lub mailowo.

+48 601 268 283
physiomedica@wp.pl

Nasze maski dedykujemy każdemu, ale w szczególności wszystkim tym, którzy chcą się chronić świadomie i rodzaj maski nie jest im obojętny. Polecamy nasz produkt szczególnie osobom z problemami oddechowymi, osobom starszym, osłabionym i astmatykom. Maski należą do typu jednorazowych, więc nie nadają się do prania, jednak z uwagi na ich konstrukcję mogą być dezynfekowane i używane kilkukrotnie do maksimum 3 dni, pod warunkiem ich każdorazowej obustronnej dezynfekcji.
Koszt jednej maski to 15,-zł brutto. Opakowania po 3 lub 5 szt. Maski sprzedajemy bez pośredników. Zamówienia można składać telefonicznie lub mailowo.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *