Tendinopatie, co to jest?

Pod pojęciem tendinopatii kryją się z reguły przewlekłe stany bólowe przyczepów ścięgien mięśni w miejscu ich mocowania do kości i także na ich przebiegu. Przyczyną ich powstawania są najczęściej przeciążenia i inne bodźce powodujące podrażnienie tkanki ścięgnistej.

Do tych najczęściej spotykanych w gabinecie rehabilitacyjnym należą zapalenie rozcięgna podeszwowego, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano skoczka czy biegacza. Jak same nazwy wskazują schorzenia te występują u osób związanych uprawianiem tych dyscyplin sportowych, ale nie tylko. Najliczniejszą grupę osób dotkniętych dolegliwościami stanowią miłośnicy siłowni, pracownicy wykonujący prace fizyczne i zawody informatyczne, gdzie myszka jest w ciągłym użyciu.
Leczenie tendinopatii może odbywać się na wiele sposobów, technikami manualnymi, przy pomocy fizykoterapii dysponującej wieloma różnych zabiegami, jak laser wysokoenergetyczny, ultradźwięki, krioterapia, jonoforeza czy pole magnetyczne.

Farmakologicznie można leczyć z użyciem sterydów, osocza, ale najskuteczniejszym sposobem jest nowoczesny zabieg fizykalny tzw. fala uderzeniowa ESWT. Działanie fali uderzeniowej można ponadto wzmocnić dołączając do niej inne zabiegi fizykalne i terapię manualną. Takie połączenie nazywany terapią skojarzoną i tutaj postępy w walce z bólem przychodzą najszybciej. Warunkiem skutecznego leczenia jest jednak możliwość skorzystania w wyboru wszystkich zabiegów w jednym miejscu i czasie. Dobór właściwych zabiegów fizjoterapii odbywa się na podstawie wywiadu i badania Pacjenta na miejscu. Takie możliwości oferują jedynie nieliczne gabinety. W naszym gabinecie rehabilitacji w Warszawie – Physio-Medica, dzięki pełnej ofercie jest to jak najbardziej możliwe.

Zapraszamy !

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *